A Kelvin mértékegységgel pontosan meghatározható a színhőmérséklet.
A fehér fények árnyalatait általánosan három kategóriába soroljuk:
melegfehér (2300-3500 K)
természetes/középfehér (3600-4900 K)
hidegfehér (5000 K-től)
A hideg és a melegfehér között nincs éles határ. A színhőmérsékleti skálát úgy a legkönnyebb elképzelni, hogy egyik végén a vörös, másik végén a kék szín a domináns, és ahogy a színhőmérséklet emelkedik a fény vörös összetevői úgy csökkennek, míg kék összetevői növekednek
Ezek szerint tehát minél alacsonyabb a színhőmérséklet, annál sárgább, narancsosabb, „melegebb” fényt kapunk, és minél magasabb, annál kékebbet, „hidegebbet”.
Hová, milyet használjunk?
Az egyes helyiségekhez passzoló színhőmérséklet megtalálása szubjektív feladat, de segítségként az alábbiakban néhány színhőmérsékleti adat áll, melyekhez könnyedén viszonyíthatunk döntésünk során:
Gyertya: 1900 K
Háztartási izzólámpa: 2800 K
Reggeli, délutáni, alacsony napállás: 4800 K
Átlagos napfény, vaku: 5600 K
Nappal, kissé felhős égbolt: 8000 K
Borult, ködös idő: 10 000 K
A hideg és a meleg fehér alkalmazása során az alábbi információk segíthetik a választást.
A hideg fehér a tisztaságot és letisztultságot jelenti, míg a meleg enyhén homályos, sárga fénye ennek ellenkezőjét. A hideg fehér sokkal inkább hajlamos elhitetni, hogy nagyobb fényerőt hordoz magával, mint a meleg fehér.
Fentieknek megfelelően a leggyakoribb alkalmazási területek:
Meleg fehér: azok a helyiségek, ahol sok időt töltünk el, vagyis jellemzően a nappali és a hálószoba. Az emberi szervezet számára ez a legkellemesebb színhőmérséklet, mert a napsütéshez hasonlóan a melegség érzetét kelti.
Természetes fehér: nappali tevékenységeink végzése során használt helyiségekbe alkalmas, vagyis a nappaliba, dolgozószobába, konyhába, valamint a fürdőszobába.
Hideg fehér: ez a fajta fény tisztaságot sugároz és segíti a koncentrációt, ezért olyan helyiségekben használjuk, mint például irodák, üzlethelyiségek, raktárak.
#világítástechnika #világításkorszerűsítés #világítástervezés #LED #csarnokvilágítás #iparivilágítás #színhőmérséklet
Professzionális világításkorszerűsítési partnerként – az irodavilágítás, üzletvilágítás, lakásvilágítás, múzeumvilágítás, csarnokvilágítás, LED világítás, ipari világítás, kültéri világítás, utcai világítás, vészvilágítás, biztonsági világítás, kijáratjelző világítás, parkoló világítás és egyéb világítási területek fényforrásainak és lámpatestjeinek biztosítása mellett – világítástechnikai szolgáltatásaink kiterjednek a kapcsolódó igények kiszolgálására is, mint például: világítástervezés, világításkivitelezés, világításkorszerűsítés LED technológiával.
Világítási megoldások a mindennapi munkához vibrálás mentes LED panelek, tükrös-rácsos lámpatestek, mélysugárzók felhasználásával.
Shop-ok, üzletek stílusos megvilágítása magas színvisszaadású LED fényvetőkkel, háromfázisú sínrendszer segítségével.
Csarnok és ipari világítás hatékony kivitelezése, csarnokvilágítókkal, mélysugárzókkal és fényvetőkkel.
Biztonsági világítás kialakítása a legkorszerűbb LED-es irányfényekkel, kijáratmutatókkal és tartalékvilágítási rendszerekkel.
Világítástechnikai eszközök beszállítása kiemelten épületüzemeltetők és karbantartók részére. Személyes kapcsolattartás és a felmerülő egyedi - kapcsolódó - igények teljes körű, magas színvonalú, mégis költséghatékony kielégítése. Valamennyi partnerünkkel személyes és hosszú távú partnerkapcsolat kialakítására törekszünk. A kialakuló megszolgált bizalom ugyanis versenyelőnyt jelent, így ennek eléréséért mindent megteszünk.
Világítástechnikai felmérés, világítástervezés, világításkorszerűsítés és szakmai tanácsadás minden partnerünk részére.
Világításkorszerűsítés a világítástervezéstől a kivitelezésig. Energiatakarékos világítástechnikai eszközökkel és költséghatékony megoldásokkal (LED)
Számolja ki, mennyi idő alatt térül meg Önnek a világításkorszerűsítés, ledesítés, akár világítástervezési és egyéb költségekkel számolva.