A futballpályák világításának szabályai és ennek folytán a szabványok az idő múlásával ...
egyre körültekintőbbek és precízebbek lettek. Ez a fejlődés nem kis részben köszönhető a ma már a sportlétesítményekben nélkülözhetetlen LED-technológia megjelenésének. 2018-ban az egyetlen sportesemény, mely a nemzetközi média osztatlan figyelmét élvezte, nem volt más, mint a 2018-as FIFA világbajnokság, mely június 14-től július 15-ig a televízió képernyője elé szögezte a Föld lakosságának jelentős részét. Mára elmondható, hogy a labdarúgás a világ első számú sportjává vált. Ezt a tendenciát követve a futballpálya építés is egyre népszerűbbé vált, és ez az igény az utóbbi években jelentősen növekedett. Ezért a futballpálya világítással és annak kategorizálásával kapcsolatos iránymutatások is rendkívül fontosak.
Hogyan kategorizálja a FIFA és az UEFA a futballpálya világítás szabványait és előírásait?
Mindkét futballszövetség három kategóriába sorolja a létesítményeket és azok megvilágítását:
A felsorolt három kategória lényegi eltérései:
I. osztály - A FIFA és az UEFA irányelvei szerint az I. osztály világítástechnikai szempontból a legalacsonyabb osztály, mely az edzések lebonyolítására és rekreációs célok megvalósítására szolgál. Ilyen célokra elegendő, ha a vízszintes megvilágítás (Eh) értéke 200 lx (lux) 0,5-ös térbeli egyenletességgel párosítva.
II. osztály – Világítástechnikai szempontból egy magasabb osztály, irányelveit jó néhány másod és harmadosztályú nemzeti ligában és klubban alkalmazzák. Itt már a szövetségek által megkövetelt világítás színvonala is erősödik. Körülbelül 500 lux vízszintes megvilágítással és 0,6-os egyenletességgel. Sokszor átugorják klubok ezt a szintet, hiszen mindenki a fentebbi ligákba törekszik, így célszerű a világítást is előre hozzá igazítani.
III. osztály - A III. osztályba tartozó stadionok az országos, profi bajnokságban résztvevő csapatok világítási igényeit szolgálják ki. Körülbelül 750 lux vízszintes megvilágítással és 0,7-es egyenletességgel. Míg a I. és II. osztályú stadionok nem készülnek fel a televíziós műsorközvetítésre, addig a III. osztályba tartozó játékterek világítási megoldásainak figyelembe kell venniük az aktuális televíziós közvetítési trendeket, ami mai állás szerint már a 4K felbontású közvetítést jelenti, a III. osztályban jellemzően csak 1-2 kamerával rögzítik a mérkőzéseket.
Ezen felül léteznek Professzionális stadionok, melyek olyan létesítmények, amelyeket már kifejezetten nagy jelentőségű nemzeti és nemzetközi játékok lebonyolítására építenek. Nemzeti bajnokságok televíziós közvetítéseinél 1000 lx., míg a nemzetközi eseményeknél 1500 lx a horizontális megvilágítás követelménye, a megvilágítás egyenletessége pedig 0,6-ról 0,8-ra változik. Itt már közel 30 nagy felbontású, fix pozíciójú kamerával dolgoznak a média munkatársai, hogy a mérkőzés minden pillanatát megörökítsék a nézők számára. Ezeket a stadionokat tehát kiváló minőségű (CRI=90 színvisszaadású) és nagy teljesítményű LED-es fényvetőkkel kell felszerelni, hogy megfeleljenek a FIFA és az UEFA legmagasabb sportpálya világításra vonatkozó követelményeinek.
Az oszlopok száma
A fényvetők oszlopra történő felszerelésekor, mind az amatőr, mind pedig a profi stadionok esetében meg kell felelni néhány irányelvnek, ami behatárolja a felhasználható oszlopok számát, magasságát és elrendezését. A fent részletezett FIFA és UEFA szabványi követelményeknél láthattuk, hogy sportpálya világítás tervezéskor tartanunk kell magunkat az előre meghatározott világítási értékhez és egyenletességhez, továbbá fontos, hogy a világítótestek ne kápráztassák se a játékosokat se a nézőközönséget. Mindezen paraméterek összeegyeztetése nem kis feladat. Amennyiben például erős megvilágítást akarunk, akkor minél alacsonyabbra kellene helyezni a lámpatesteket, de így nem tudjuk átvilágítani a pályát, ami rontja a világítás egyenletességét, sőt a nagy teljesítményű világítótestek jobban kápráztatnak, minél közelebb kerülnek a nézőkhöz és a játékosokhoz. Az ilyen és ehhez hasonló esetek elkerülésére a FIFA és az UEFA tesz néhány ajánlást az oszlopok elrendezésére, melyek a következők:
1, Négy sarokba helyezett oszlop
Ahogy a neve is mutatja, a futballpálya négy sarkában elhelyezett oszlopokra kerülnek a reflektor világítótestek. A fénysugarak a négy saroktól a pálya közepéig konvergálnak. Ebben az esetben az árbócok magasságának a professzionális stadionvilágításnál a lehető legmagasabbnak kell lenniük, hogy elegendő hely maradjon a fénynek ahhoz, hogy hatékonyan haladjon a pálya középpontjába.
Előnye: Ez az elrendezés hatékonyan veszi fel a küzdelmet a káprázás ellen, miközben jó megvilágítást és egyenletességet biztosít.
Hátránya: Ha az oszlopok túl alacsonyak, akkor a fénysugarak nem érnek el a pálya közepéig, amelynek majd a megvilágítás egyenletessége látja a kárát. I. osztályú stadionokban közel 30 méter magas oszlopokra van szükség a magas megvilágítási követelmény miatt.
2, Négy oszlop középen
Ennél az elrendezésnél az oszlopok az alapvonal és a felezővonal közt félúton helyezkednek el. Ez a futballpálya világítás a legelterjedtebb elrendezés a FIFA és az UEFA világítástechnikai előírásainak megfelelő focipályák létesítésekor. Ebben az esetben az oszlopokon lévő reflektorból kilépő fénysugarak a pályát körkörösen világítják le.
Előnye: Kisebb oszlopokkal is megoldható a szabványos világítás, mint a négy sarokba helyezett oszlop elrendezés esetében.
Hátránya: Nehezebb a megfelelő egyenletességet biztosítani, könnyebben alakulnak ki sötétebb területek a szögletpontokon.
3, Hat vagy nyolc oszlopos elrendezés
Ritka esetben, de előfordul, hogy 6-8 oszlopos elrendezést használnak futballpályák megvilágításához. Ilyenkor jellemzően egyéb sporttevékenységet is űznek ezeken a telepeken, például futnak a futballpályák köré épített futókörökön.
Előnye: Általában 8-12 méter magas oszlopok is elegendőek az edzőpályák kialakításához. Több oszlop használatával javul a megvilágítás egyenletessége.
Hátránya: Valószínűsíthető a magasabb bekerülési költség a több oszlop telepítése miatt.
Az összes tényezőt körültekintően kell mérlegelnünk egy jó projekt elkészítéséhez, betartva a FIFA és az UEFA futballpálya világítási szabványait és előírásait. Ha felkeltettük érdeklődését és segítségére lehetünk sportpálya világítás, futballpálya vagy egyéb sportvilágítás kapcsán, kérjük keressenek minket bátran az alábbi elérhetőségeken: KAPCSOLAT
#világítástechnika #világításkorszerűsítés #világítástervezés #futballpályavilágítás #LED
Professzionális világításkorszerűsítési partnerként – az irodavilágítás, üzletvilágítás, lakásvilágítás, múzeumvilágítás, csarnokvilágítás, LED világítás, ipari világítás, kültéri világítás, utcai világítás, vészvilágítás, biztonsági világítás, kijáratjelző világítás, parkoló világítás és egyéb világítási területek fényforrásainak és lámpatestjeinek biztosítása mellett – világítástechnikai szolgáltatásaink kiterjednek a kapcsolódó igények kiszolgálására is, mint például: világítástervezés, világításkivitelezés, világításkorszerűsítés LED technológiával.
Világítási megoldások a mindennapi munkához vibrálás mentes LED panelek, tükrös-rácsos lámpatestek, mélysugárzók felhasználásával.
Shop-ok, üzletek stílusos megvilágítása magas színvisszaadású LED fényvetőkkel, háromfázisú sínrendszer segítségével.
Csarnok és ipari világítás hatékony kivitelezése, csarnokvilágítókkal, mélysugárzókkal és fényvetőkkel.
Biztonsági világítás kialakítása a legkorszerűbb LED-es irányfényekkel, kijáratmutatókkal és tartalékvilágítási rendszerekkel.
Világítástechnikai eszközök beszállítása kiemelten épületüzemeltetők és karbantartók részére. Személyes kapcsolattartás és a felmerülő egyedi - kapcsolódó - igények teljes körű, magas színvonalú, mégis költséghatékony kielégítése. Valamennyi partnerünkkel személyes és hosszú távú partnerkapcsolat kialakítására törekszünk. A kialakuló megszolgált bizalom ugyanis versenyelőnyt jelent, így ennek eléréséért mindent megteszünk.
Világítástechnikai felmérés, világítástervezés, világításkorszerűsítés és szakmai tanácsadás minden partnerünk részére.
Világításkorszerűsítés a világítástervezéstől a kivitelezésig. Energiatakarékos világítástechnikai eszközökkel és költséghatékony megoldásokkal (LED)
Számolja ki, mennyi idő alatt térül meg Önnek a világításkorszerűsítés, ledesítés, akár világítástervezési és egyéb költségekkel számolva.